سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴

اراضی دولتی حومه تهران به مزایده گذاشته شد مزایده اراضی حومه پایتخت

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

دنیای اقتصاد: واگذاری بخشی از اراضی دولتی واقع در حومه تهران برای ساخت‌و‌سازهای کم‌تراکم –آپارتمان‌های ویلایی- آغاز شد. مجموعه‌ای از زمین‌های تحت مالکیت دولت در یکی از شهرهای جدید واقع در شرق استان تهران، با قیمت پایه متوسط متری یک میلیون تومان به مزایده گذاشته شده و قرار است با فروش نقد و اقساط این اراضی که در قطعات 200 تا 300 مترمربع تفکیک شده‌اند، بناهای یک تا دو طبقه احداث شود. این طرح در سایر شهرهای جدید که مملو از مسکن‌مهر هستند، با هدف «اختلاط‌نشینی دهک‌های مختلف درآمدی» اجرا خواهد شد.


گروه مسکن- هاجر شادمانی: واگذاری بخشی از اراضی دولتی واقع در حومه تهران برای ساخت ویلا یا ویلا-آپارتمان، بر اساس تصمیم تازه متولیان بخش مسکن آغاز شد.

فاز اول این شکل عرضه زمین، از روز گذشته در یکی از شهرهای جدید واقع در شرق پایتخت شروع شد و در قالب آن، بیش از 50 قطعه زمین مسکونی ویلایی با مجموع مساحت حدود 2 هکتار به مزایده گذاشته شده است.

 

مسوولان وزارت راه و شهرسازی دو هدف اقتصادی و اجتماعی را در این طرح دنبال می‌کنند؛ فروش مزایده‌ای زمین‌های مسکونی تحت مالکیت دولت، از یکسو قسمتی از منابع نقدی لازم برای اجرا و تکمیل طرح‌های تامین مسکن کم‌درآمدها را به وجود می‌آورد و از سوی دیگر با ساخت ویلا روی این اراضی، شرایط لازم برای سکونت طبقات بالای درآمدی در حومه فقیرنشین اطراف تهران فراهم می‌شود. گزارش «دنیای اقتصاد» از جزئیات طرح ویلاسازی در اراضی دولتی، حاکی است: در شهر جدید پردیس قطعات تفکیک‌شده این زمین‌ها با متوسط «قیمت پایه» مترمربعی زیر یک میلیون تومان و تراکم ساختمانی میانگین 2 تا 3 واحد مسکونی در هر قطعه، به فروش گذاشته شده است و متقاضیان خرید می‌توانند به صورت نقد و اقساط، صاحب این اراضی شوند. در برنامه‌ای که متولی شهرهای جدید کشور آماده کرده، برای پرند، هشتگرد و شهر جدید امیرکبیر در اراک نیز گزینه ساخت‌وسازهای مسکونی کم‌تراکم پیش‌بینی شده است. در شهر جدید پرند و در محدوده 1200 هکتاری زمین‌های مسکن‌مهر، حدود 450 هکتار عرصه دولتی مخصوص ساخت باغ‌ویلا وجود دارد که قرار شده از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به شکل کلی یا تفکیک کل زمین به قطعات خرد، ساخت‌و‌سازها انجام بگیرد.

 

همچنین در شهر جدید هشتگرد که پیش‌تر ساخت حدود 5 هزار واحد مسکونی مهر ویلایی آغاز شده بود، پیشنهاد شده است بخشی از این خانه‌ها به علت قیمت تمام شده بالاتر از سایر واحدهای مهر، به گروه‌های غیرکم‌درآمد فروخته شود. در شهر جدید امیرکبیر نیز پروژه ساخت 2 هزار واحد مسکونی به شکل ویلا و ویلا- آپارتمان از طریق راه‌اندازی صندوق زمین و ساختمان طراحی شده است. برنامه‌ریزی برای ساخت خانه‌های ویلایی در اطراف کلان‌شهرها و در مناطقی که غالب واحدهای مسکونی موجود در آنها محل سکونت کم‌درآمدها –صرفا سه دهک اول جامعه- شده است، باعث خواهد شد پدیده «اختلاط‌نشینی» در شهرهای حومه شکل بگیرد و در عمل، نسخه کارشناسان شهرسازی برای نجات شهرهای جدید از وضعیت «خوابگاهی و جدانشینی دهک‌های پایین» به اجرا دربیاید. پیش‌تر تحلیلگران بازار مسکن نسبت به اینکه نقاط شهری بیرون کلان‌شهرهای ایران، برخلاف سایر کشورها، به سکونتگاه اقشار کم‌درآمد بدل شده است، هشدار داده بودند. در تهران، شهرهای حومه‌ای به‌دلیل تفاوتی که در نوع آب و هوا با پایتخت دارند، از قابلیت لازم برای جذب پایتخت‌نشینان به خصوص اقشار پردرآمد برخوردار هستند مشروط بر آنکه جذابیت لازم در این نقاط از بابت خدمات سکونتی نیز در حدی مشابه وضع موجود تهران فراهم شود.

 

به گزارش «دنیای اقتصاد»، دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت راه وشهرسازی با تعیین و قطعه‌بندی برخی زمین‌های در اختیار خود در حومه پایتخت، قرار است این زمین‌ها را علاوه‌بر اینکه برای ساخت آپارتمان‌های کم‌تراکم به متقاضیان دهک‌های درآمدی متوسط رو به بالا عرضه کند، بخشی از این زمین‌ها را هم برای ساخت ویلاهای مسکونی، فضاهای تجاری و همچنین واحدهای خدماتی به خریداران واگذار کند. دولت هم‌اکنون فاز اول این واگذاری‌ها را در قالب فروش مزایده‌ای و تعیین قیمت پایه برای قطعات مختلف زمین در شرق تهران آغاز کرده است. در فاز اول، قرار است حدود 100 قطعه زمین با کاربری‌های مختلف برای ساخت ویلاهای مسکونی و فضاهای مختلف تجاری، اداری و خدماتی در پردیس واگذار شود که حدود 60 قطعه از این زمین‌ها برای ساخت واحدهای مسکونی ویلایی و آپارتمان‌های کم تراکم در نظر گرفته شده است. بر این اساس دولت یازدهم که از ابتدای تصدی خود همواره بر اختلاط جمعیتی در شهرهای جدید حومه تهران تاکید کرده بود ضمن ورود طبقات میان‌درآمد و پردرآمد به این مناطق از محل فروش زمین، بنا دارد بخش قابل توجهی از درآمدهای مورد نیاز برای تامین سرانه‌های عمومی و خدماتی مورد نیاز در شهرهای جدید اطراف تهران را نیز از این طریق تامین کند.

 

 

ساخت ویلای دو طبقه در شرق تهران

در اولین فاز فروش زمین برای ساخت آپارتمان‌های کم‌تراکم در پردیس، مجموعا بیش از 10 هزار و 200 مترمربع زمین در نظر گرفته شده که بنا بر کاربری تعیین شده، ساخت 206 واحد مسکونی آپارتمانی در آن برنامه‌ریزی شده است.

 

همچنین، با تعیین 24 قطعه زمین با کاربری مسکونی – ویلایی، معادل8400 مترمربع زمین برای احداث ویلاهای حداکثر 2 طبقه به مزایده گذاشته است که قرار است در نهایت 24 ویلا آپارتمان‌های مسکونی در آن ساخته شود. همچنین نزدیک به هزار مترمربع زمین نیز در بخش دیگری از پردیس برای ساخت چند ویلای مسکونی به مزایده گذاشته شده است.

 

این در حالی است که وزارت راه وشهرسازی، همزمان، اراضی دیگری را برای ساخت مجتمع‌های تجاری و خدماتی با کاربری‌های درمانی، پذیرایی و جهانگردی، فرهنگی، تاسیسات و تجهیزات شهری، آموزشی، ورزشی و ساخت مجتمع‌های تجاری و مراکز خرید بزرگ، برای فروش مزایده‌ای به متقاضیان عرضه کرده است.

 

در شرایطی که متولی شهرهای جدید قرار است زمین‌های مناسب برای ساخت ویلای مسکونی در حومه تهران را از طریق مزایده به خریداران واگذار کند، قیمت پایه هر مترمربع از این زمین‌ها، با نرخی کمتر از یک میلیون تومان تعیین شده است.البته مطابق قوانین فروش مزایده ای، در صورت استقبال از فروش این زمین ها، ممکن است قیمت نهایی فروش زمین در نهایت از آنچه به عنوان قیمت پایه مزایده تعیین شده بیشتر شود.متوسط متراژ هر قطعه زمین برای ساخت مسکن ویلایی در فاز اول واگذاری این زمین ها، حدود 300 مترمربع است که برای ساخت مسکن ویلایی در حداکثر دو طبقه برنامه‌ریزی شده است.

 

مزایده زمین ویلایی با دو هدف

کارشناسان شهرسازی با اشاره به دو هدف عمده دولت از فروش مزایده‌ای زمین در حومه پایتخت معتقدند علاوه‌بر اختلاط و امتزاج جمعیتی و ورود دهک‌های بالای درآمدی به حومه پایتخت، این واگذاری‌ها با هدف کسب درآمدهای مورد نیاز به‌منظور تامین خدمات و سرانه‌های عمومی در شهرهای جدید حومه تهران انجام می‌شود.به این معنی که شهرهای جدید موظفند بخشی از درآمدهای مورد نیاز به‌منظور تامین زیرساخت‌ها و زیربناهای عمومی و خدماتی در این شهرها را از محل فروش زمین‌های تحت مالکیت خود حاصل کنند.با این حال برخی کارشناسان مسکن از برخی خطرات احتمالی این شیوه واگذاری زمین در حومه تهران می‌گویند ممکن است دست کم یکی از دو هدف عمده دولت در این واگذاری‌ها را تامین نکند.فردین یزدانی، نویسنده طرح جامع مسکن در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به تاثیر منفی فراهم نبودن زیرساخت‌ها در شهرهای جدید، ممکن است بخشی از این زمین‌ها از سوی متقاضیانی خریداری شود که به قصد احتکار زمین و ایجاد ارزش افزوده برای آن در بلندمدت اقدام به شرکت در مزایده کرده باشند.برای جلوگیری از بروز این اتفاق، می‌توان برای واگذاری اراضی شرط «اخذ پروانه ظرف حداکثر زمان معین» را قید کرد تا امکان استرداد زمین‌های فاقد بنا برای دولت محفوظ بماند.

فهرست اخبار
آرشيو اسفند ماه سال 1397آرشيو دی ماه سال 1397آرشيو مهر ماه سال 1397آرشيو خرداد ماه سال 1397آرشيو ارديبهشت ماه سال 1397آرشيو فروردين ماه سال 1397آرشيو اسفند ماه سال 1396آرشيو مرداد ماه سال 1396آرشيو خرداد ماه سال 1396آرشيو فروردين ماه سال 1396آرشيو دی ماه سال 1395آرشيو آذر ماه سال 1395آرشيو آبان ماه سال 1395آرشيو مرداد ماه سال 1395آرشيو تير ماه سال 1395آرشيو خرداد ماه سال 1395آرشيو ارديبهشت ماه سال 1395آرشيو بهمن ماه سال 1394آرشيو مهر ماه سال 1394آرشيو شهريور ماه سال 1394آرشيو مرداد ماه سال 1394آرشيو تير ماه سال 1394آرشيو خرداد ماه سال 1394آرشيو ارديبهشت ماه سال 1394آرشيو فروردين ماه سال 1394آرشيو اسفند ماه سال 1393آرشيو بهمن ماه سال 1393آرشيو دی ماه سال 1393آرشيو آذر ماه سال 1393آرشيو آبان ماه سال 1393آرشيو تير ماه سال 1393آرشيو ارديبهشت ماه سال 1393آرشيو فروردين ماه سال 1393آرشيو اسفند ماه سال 1392آرشيو بهمن ماه سال 1392آرشيو آبان ماه سال 1392آرشيو مهر ماه سال 1392آرشيو شهريور ماه سال 1392آرشيو مرداد ماه سال 1392آرشيو تير ماه سال 1392آرشيو خرداد ماه سال 1392
مرمریت دولومیتی چقازرد (چنگور)
بازار محارم
 
کمد لباس درب کوتاه و بلند
تخت تاشو كمجا
 
موزاییک کفی 103
موزائيك زنوز
 
آریا قهوه‌ای
سینا کاشی
 
کاشی سفید ساده - 20x30
كاشی مريم ميبد
بيمه ايران نمايندگی محارم
هزینه ساخت هر متر مسکن ۳ تا ۵ میلیون توماننیاز واقعی کشور چند واحد مسکونی است؟‌بخشنامه افزایش وام ساخت به بانک مسکن ابلاغ شدوزیر راه و شهرسازی از ابلاغ بخشنامه افزایش تسهیلات ساخت مسکن به بانک مسکن از سوی بانک مرکزی خبر داد.بررسی بازار مسکن در ماه پایانی سالسراب سونامی مسکن؛ تلقین فروشندگانعبور از «بخشنامه رنگ» در تهران؟ دنیای اقتصاد : یک هفته پس از ابلاغ بخشنامه «رنگ درمانی پایتخت» از سوی شهردار تهران برای تغییر چهره بصری شهر، مشاهده‌های میدانی از عملکرد خلاف جهت دستورالعمل جدید در برخی از مناطق ۲۲گانه خبر می‌دهد.مصالح ساختمانی ارزان کجاست؟دنیای اقتصاد : متولی بخش مسکن طی سه ماه گذشته از اقدام برای تولید و عرضه مناسب مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد از طریق اختصاص امتیازات ویژه به سازندگان و تولید‌کنندگان حوزه ساخت‌وساز خبر می‌دهد. شهرهای امن و ناامن جهان شهرهای امن و ناامن جهان برای زندگی و کسب‌وکار معرفی شدند. یک مقام مسئول به مهر خبر داد ساخت ۱۳۰ هزار مسکن با ابزار صندوق زمین و ساختمان از سال آیندهمعاون سرمایه گذاری و جلب مشارکت های سازمان ملی زمین و مسکن از آغاز روند آماده سازی و اجرای عملیات احداث ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار واحد مسکونی از محل صندوق های زمین و ساختمان در سال آینده خبر داد.چشم ساکنان به جمال پردیس روشن می‌شود؟احدهای مسکونی و پروژه‌های زیربنایی این شهر جدید روال مناسبی پیدا کرده و مسؤولان وعده داده‌اند تمامی واحدهای مسکونی بجز آنها که دچار مشکلات حقوقی هستند را تا پایان سال ۱۳۹۸ تحویل دهند.احتمال صفر شدن تعرفه تجاری ایران و سوریهسرپرست هیات تجاری سوریه با بیان این‌که ایران باید بیش‌ترین سهم را در بازسازی سوریه داشته باشد، اجرای ۱۸ تفاهم‌نامه همکاری‌های تجاری میان ایران و سوریه را خواستار شد.مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای نشود/ دستگاه‌های نظارتی و قضایی وارد شوندیک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تلاطمات بازار مسکن با نظارت دستگاه‌های ذیربط فروکش شود.مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) منصوب شدوزیر راه و شهرسازی طی حکمی، علی رستمی را به سمت مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) منصوب کرد.مهر گزارش می‌دهد؛ لغو اعتبار معاملات قولنامه‌ای؛ پیش‌نیاز مقابله با زمین‌خواریدر پی ارسال نامه‌ای از سوی وزیر راه به دادستان کل مبنی بر لزوم جلوگیری از تصرف اراضی ملی، حقوقدانان معتقدند تا وقتی معاملات غیررسمی اعتبار دارد، صحبت از پیشگیری از زمین‌خواری بی‌معناست.افت اشتغالزایی در آمریکاانتشار خبر اشتغال زایی ضعیف فوریه آمریکا، نگرانی بازارهای مالی از کاهش رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را افزایش داده است.شش اقدام اورژانسی برای کنترل قیمت مسکن ابهام‌زدایی از چشم‌انداز اقتصادی،صنعتی‌سازی، ارائه زمین ارزان قیمت، مشوق‌های مالیاتی، تسهیلات با نرخ سود پایین به سازندگان و ممانعت بانک‌ها از خرید و فروش ملک ممکن است بازار مسکن را به ثبات برساند.پیشنهاد رییس سازمان محیط زیست به وزیر راهرئیس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرد که غرفه‌هایی برای ارائه و فروش محصولات سازگار با محیط زیست، در فرودگاه‌ها و پایانه‌های قطار و اتوبوس‌های بین شهری اختصاص یابد.بازار سنگ ساختمانی ایران در مخاطره حضور دلالان عراقی دبیرکل انجمن ملی سنگ ایران گفت: شرایط رکود بازار داخل و فشار تحریم ها موجب شده که دلالان سنگ ساختمانی عراق با بهره گیری از این شرایط، هر مترمربع سنگ فرآوری شده را با قیمت کمتر از 10 دلار خریداری کنند رئیس قوه قضائیه: آینده ایران در گرو اجرای عدالت استحجت الاسلام والمسلمین رئیسی در اولین پیام خود بعد از انتصاب به سمت ریاست قوه قضائیه، شرط تداوم انقلاب را در گرو مبارزه با فساد دانست. رئیس بنیاد مسکن خبر داد: ورود بنیاد مسکن به حوزه احیای بافت‌های فرسوده شهریرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از آمادگی این نهاد برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به ویژه در شهر مشهد خبر داد.زمین‌خواران در تعطیلات فعال هستند؛ نامه وزیر راه به دادستان برای مقابله با زمین‌خواری در ایام نوروزوزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به دادستانی کل کشور و دبیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع‌طبیعی، خواستار صدور دستور اقدامات پیشگیرانه نسبت به تصرف اراضی دولتی در نوروز شد.
كليه حقوق اين سايت مربوط به بازار مصالح و مسكن محارم می‌باشد.  Copyright © 2020 B3m Co. All rights reserved.