شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵

این پردیس به جهنم تبدیل می‌شود

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)

«پردیس یعنی بهشت. این جاده پنج سال دیگر به جهنم تبدیل می‌شود. پردیس قرار بود نقش کرج را در شرق بازی کند اما روی گسل دماوند قرار گرفته و معلوم نیست چه سرنوشتی داشته باشد.»

به گزارش ایسنا، دوهفته‌نامه جامعه پویا نوشت: «در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی تهران در مسیر جاده هراز یکی از مهم‌ترین شهرهای مسکن مهر قرار دارد؛ پردیس از لحاظ موقعیت ملکی یکی از نزدیک‌ترین مسکن‌های مهر به تهران محسوب می‌شود؛ شهری که قرار است بیش از ۷۰ هزار واحد جدید مسکن مهر را در خود جا دهد. سال ۸۶ وقتی پروژه مسکن مهر آغاز شد، شهر جمعیتی حدود ۲۵ هزار نفر داشت اما کم‌کم رشد جمعیت آغاز شد تا جایی که امروز ۱۴ خانوار جدید روزانه به آن افزوده می‌شوند.

شهر مشاوران مسکن

در بدو ورود به فازهای یک تا چهار پردیس با انبوه مشاوران املاک مواجه می‌شوید؛ از هر ۱۰ مغازه کنار میدان اصلی شهر دست‌ کم سه تا چهار مغازه املاکی است. از یکی، دو تا قیمت می‌گیرم. ۴ فاز اول تمام شده و قیمت بالاتری نسبت به بقیه دارد. وقتی می‌گویم قیمتش زیاد است، پیشنهاد فازهای جنجالی ۵، ۸ و ۱۱ را می‌دهند که هنوز تمام نشده است. هر واحد فاز ۳ نزدیک به ۱۲۰ میلیون تومان قیمت دارد و فازهای نیمه‌تمام نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ میلیون. البته معلوم نیست باید چند سال برای اتمامش صبر کنید. مالکان قبلی نزدیک به پنج سال منتظر ساخته‌ شدن و تحویل آنها بودند و هنوز هم موفق نشده‌اند.

از مشاوران مسکن چیزی عایدم نمی‌شود. به ایستگاه تاکسی‌ها برمی‌گردم و سراغ یک مطلع را می‌گیرم. محسن، راننده تاکسی همان خط را معرفی می‌کنند. او در فاز ۳ مسکن مهر ساکن است. قیمت‌ها را جویا می‌شوم. می‌گوید: «خرید و فروش املاک در پردیس، شکل دلالی نادرست به خود گرفته و خانه‌های مسکن مهر را ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون می‌خرند و ۱۲۰ میلیون می‌فروشند. زمین‌های منطقه مرغوبیت دارد و در مسیر جاده هراز است. پردیس مرکز بورس مسکن شده است.»

او ادامه داد: «در فازهای ابتدای مسکن مهر قرار بود هفت میلیون مسکن بسازند، حساب کردند و دیدند نمی‌شود. سهمِ آورده متقاضیان را افزایش دادند و به ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان رساندند. سری اول تمام شد اما برای سروسامان‌دادن به بقیه مشکل داشتند.»

«رقم‌ها با مشکلات اقتصادی میانه سال‌های ۹۰ و ۹۱ باز هم افزایش یافت.» قاسمی این را می‌گوید و کیف پر از مدارکش را از صندوق عقب می‌آورد. همین‌ طور که دنبال مدارک است، ادامه می‌دهد: «البته فاز ۳ بلوک‌های ثامن تا ۳۰ میلیون هم آورده متقاضی داشت. ۲۵ میلیون هم برای همه وام بانکی بود اما پیمانکاران با مشکل بودجه مواجه شدند و نتوانستند افزایش قیمت‌ها را برای متقاضیان جبران کنند. پیمانکاران برای جبران ضررها از خدمات و کیفیت‌ ساخت زدند. برای مثال برای هر مسکن باید کنتور جداگانه آب می‌گذاشتند اما برای جبران قیمت برای هر ۱۰ واحد یک کنتور گذاشتند.»

گلایه از کیفیت ساخت در فاز ۳ زیاد است. تقریبا بیشتر لوله‌های آب در سال دوم نم داده یا ترکیده است. همه ساکنان مبالغ ۵ تا ۱۰ میلیونی خرج تأسیسات کرده‌اند. سازمان عمران شهر پردیس که متولی اصلی مسکن مهر این منطقه است دلیل این مشکل را سرمای هوا دانسته اما متقاضیان می‌گویند مشکل کیفیت تجهیزات است. زن مسنی که مدتی است سوار ماشین شده، به میان حرف ما می‌پرد: «پنج سال پس از تحویل مسکن به ما تازه هفته پیش آسانسور را راه انداختند.» این سخن را مسافر دیگری هم تصدیق می‌کند. به‌ جز تعداد اندکی که در همان ابتدا آسانسورشان راه‌اندازی شد، خیلی از واحدها پس از گذشت چهار تا پنج سال هنوز آسانسور ندارند.

فازهای جنجالی

ساخت فازهای ۵، ۸ و ۱۱ تقریبا با پایان دوره دولت دهم هم‌زمان است. بودجه‌ها به مشکل برمی‌‌خورد و سازمان عمران و وزارت راه و شهرسازی به این فکر می‌افتند که مابه‌التفاوت هزینه‌ها را از مردم بگیرند. متقاضیان فاز ۸ مانند آقای کیانی معتقدند: «از سال ۹۱ هزینه‌ها بالا رفت و سازمان عمران پول خدمات زیربنایی مانند محوطه‌سازی را از ما می‌گیرد؛ خدماتی که دولت موظف به پرداخت هزینه آن بوده است.»

افزایش قیمت‌ها یک سال پس از تحویل اولین مسکن‌های مهر آغاز شد. برای فازهای ۱، ۲، ۳، ۴ و ۹ هزینه‌های اضافی ستانده شد و برای فازهای ۵، ۸ و ۱۱ قیمت مسکن دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها بود. برای فازهای جنجالی امروز صحبت رشد ‌۱۰۰ درصدی در میان است. کیانی ادامه می‌دهد: «قیمت فاز هشت، ۴۹میلیون‌و ۵۰۰ هزار تومان شده است. این قیمت در گذشته ۳۲ میلیون تومان بود اما نزدیک به ۱۷ میلیون افزایش یافت، جدای از این پنج میلیون هم روی وام مسکن آمد و از ۲۵ به ۳۰ میلیون رسید. قسط‌های وام‌ها هم افزایش یافته و در‌ حالی‌ که هنوز خانه‌ها به مردم تحویل داده نشده، قسط وام‌ها سر رسیده است.»

البته این اخبار هنوز رسما تأیید نشده اما پیش‌تر در شهریور سال جاری شایعاتی درباره افزایش صد درصدی قیمت مسکن مهر فاز ۸ به گوش رسیده بود. به‌ دلیل شفاف‌ نبودن موضع سازمان عمران یا وزارت مسکن و شهرسازی، شایعات درباره تحویل دفترچه قسط و پرداخت آن در پردیس زیاد است. این بی‌اعتمادی به زمان تحویل قراردادها برمی‌گردد.

قراردادهای منعقد‌ شده با متقاضیان در دوره‌های مختلف و برای تحویل فازهای مختلف متفاوت است، حتی در فاز سوم هم قراردادهای اولیه با قراردادهای بعدی تفاوت دارد و بندهای بیشتر و ضمایم بیشتری به آن اضافه شده است. بعد از گشتی در فاز ۴ محسن زنگ می‌زند و می‌گوید، مدارک جدیدی برایم آورده است. به میدان اصلی و ایستگاه تاکسی برمی‌گردم، مدارک را نشان می‌دهد و می‌گوید: «هر چه جلوتر رفتیم سازندگان بندهای بیشتری به قراردادها اضافه کردند؛ به‌ طوری‌ که قراردادهای اولیه با قراردادهای بعدی تفاوت ۱۰ بندی دارد. برای ثمن شماره ۳ قراردادهای گذشته، افزایش قیمت پس از تحویل مسکن را ممنوع کرده بود اما در قراردادهای بعدی این بند تغییر کرد.»

قاسمی نامه‌ای را نشان داد که شرکت عمران شهر پردیس در پاسخ به شکایت یک متقاضی درباره اضافه‌ پرداخت دو‌ میلیون‌ و ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرده طبق مصوبه هیات‌ مدیره قبلی شرکت عمران پردیس و ابلاغ آن به شرکت سازنده، کارهای مازاد از قبیل تبدیل درهای بالکن و راه‌پله از فلزی به «یو‌پی‌وی‌سی»، سنگ دیوار راه‌پله‌ها، قاب دور آسانسور، در چوبی هر واحد و... انجام شده و باید پول آن از مالک دریافت شود! در نامه آمده است به‌ دلیل فقدان بودجه شرکت سازنده ناشی از همین اضافه‌خرج‌های باقی‌ مانده، محوطه‌سازی و روکش آسفالت و قسمتی از راه‌اندازی آسانسور منوط به پرداخت بدهی از سوی ساکنان است. طبق ثمن شماره ۳ قراردادهای اولیه، مالکان قدیمی می‌توانستند این پول را پرداخت نکنند اما مالکان و متقاضیان جدید خیر.

سیدمحمد پژمان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، در سال ۹۲ درباره جنجال افزایش قیمت مسکن مهر گفته بود: «سال ‌گذشته گروهی از پیمانکاران قراردادهایی را برای ساخت پروژه‌های مسکن مهر امضا کردند اما افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی، معادلات آنان را به هم ریخت. قیمت هر کیلوگرم میلگرد از ۷۰۰ تومان به بیش از دو هزار تومان افزایش یافت. بر این اساس تیم کارشناسی وزارت راه و شهرسازی یک مدل را طراحی کرده‌اند تا همه پروژه‌های باقی‌ مانده مسکن مهر شامل افزایش قیمت شود.»

این اتفاقات موجب شده متقاضیان به رفتار سازمان عمران اعتماد نداشته باشند و تقاضای شفافیت بیشتر مانند ارائه جزئیات دقیق افزایش قیمت‌ها و دلایل آن را داشته باشند. این شبهات تا جایی ادامه پیدا کرده که یکی از متقاضیان که نخواست نامش فاش شود، ادعا کرد: «سازمان عمران به شکل‌های مختلف از ایجاد تشکل‌های قوی متقاضیان یا مالکان در فازها جلوگیری می‌کند.»

تجمع‌های مختلف متقاضیان در برابر مجلس شورای اسلامی، وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان عمران شهر پردیس از ابتدای سال اخیر بیشتر شده اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اند. زمانی که قصد ترک پردیس را داشتم باز صحبت از تجمع اعتراضی در برابر وزارت راه بود. به قول راننده تاکسی مسیر پردیس به مترو فرهنگ‌سرا: «اگر در یک دایره گیر بیفتی، باز به همان جایی برمی‌گردی که ابتدا شروع کرده بودی. وضعیت پردیس همین‌طور است. مدت‌هاست این مردم را معطل کرده‌اند و ساختمان‌ها نیمه‌کاره باقی مانده. وقتی در محوطه کارگاهی که باید چهار هزار کارگر باشند، ۲۰۰ کارگر هم نیست، یعنی باید باز هم مدت‌ها منتظر ماند.»

مسیر رفت‌ و‌ برگشت ترافیک سنگینی داشت. با یک محاسبه ساده می‌توان فهمید با راه‌اندازی این مسکن‌ها نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت پردیس اضافه می‌شود. با این جمعیت، ترافیک شرق تهران به معضلی جدی بدل خواهد شد. دو اتوبان برای این منطقه در نظر گرفته شده است اما همین امروز هم، جاده‌های منتهی به پردیس ترافیک سنگینی را تجربه می‌کند. راننده تاکسی می‌گوید: «پردیس یعنی بهشت. این جاده پنج سال دیگر به جهنم تبدیل می‌شود. پردیس قرار بود نقش کرج را در شرق بازی کند اما روی گسل دماوند قرار گرفته و معلوم نیست چه سرنوشتی داشته باشد.»

فهرست اخبار
آرشيو اسفند ماه سال 1397آرشيو دی ماه سال 1397آرشيو مهر ماه سال 1397آرشيو خرداد ماه سال 1397آرشيو ارديبهشت ماه سال 1397آرشيو فروردين ماه سال 1397آرشيو اسفند ماه سال 1396آرشيو مرداد ماه سال 1396آرشيو خرداد ماه سال 1396آرشيو فروردين ماه سال 1396آرشيو دی ماه سال 1395آرشيو آذر ماه سال 1395آرشيو آبان ماه سال 1395آرشيو مرداد ماه سال 1395آرشيو تير ماه سال 1395آرشيو خرداد ماه سال 1395آرشيو ارديبهشت ماه سال 1395آرشيو بهمن ماه سال 1394آرشيو مهر ماه سال 1394آرشيو شهريور ماه سال 1394آرشيو مرداد ماه سال 1394آرشيو تير ماه سال 1394آرشيو خرداد ماه سال 1394آرشيو ارديبهشت ماه سال 1394آرشيو فروردين ماه سال 1394آرشيو اسفند ماه سال 1393آرشيو بهمن ماه سال 1393آرشيو دی ماه سال 1393آرشيو آذر ماه سال 1393آرشيو آبان ماه سال 1393آرشيو تير ماه سال 1393آرشيو ارديبهشت ماه سال 1393آرشيو فروردين ماه سال 1393آرشيو اسفند ماه سال 1392آرشيو بهمن ماه سال 1392آرشيو آبان ماه سال 1392آرشيو مهر ماه سال 1392آرشيو شهريور ماه سال 1392آرشيو مرداد ماه سال 1392آرشيو تير ماه سال 1392آرشيو خرداد ماه سال 1392
قفسه کتاب یک‌طرفه جدید با چوب و شیشه
سپيدار_تجهيزات كتابخانه اصفهان
 
دستگیره کرم طرح چوب تیره
تلرانس
 
میز کامپیوتر ملامین خمره‌ای
سپيدار_تجهيزات كتابخانه اصفهان
 
تبدیل پلی پروپیلنی
بسپار گستر پويا (لوله پويا)
 
پارکت HDF آلمان Dynamic Clic
صنايع چوب آزيدهاك
بيمه ايران نمايندگی محارم
هزینه ساخت هر متر مسکن ۳ تا ۵ میلیون توماننیاز واقعی کشور چند واحد مسکونی است؟‌بخشنامه افزایش وام ساخت به بانک مسکن ابلاغ شدوزیر راه و شهرسازی از ابلاغ بخشنامه افزایش تسهیلات ساخت مسکن به بانک مسکن از سوی بانک مرکزی خبر داد.بررسی بازار مسکن در ماه پایانی سالسراب سونامی مسکن؛ تلقین فروشندگانعبور از «بخشنامه رنگ» در تهران؟ دنیای اقتصاد : یک هفته پس از ابلاغ بخشنامه «رنگ درمانی پایتخت» از سوی شهردار تهران برای تغییر چهره بصری شهر، مشاهده‌های میدانی از عملکرد خلاف جهت دستورالعمل جدید در برخی از مناطق ۲۲گانه خبر می‌دهد.مصالح ساختمانی ارزان کجاست؟دنیای اقتصاد : متولی بخش مسکن طی سه ماه گذشته از اقدام برای تولید و عرضه مناسب مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد از طریق اختصاص امتیازات ویژه به سازندگان و تولید‌کنندگان حوزه ساخت‌وساز خبر می‌دهد. شهرهای امن و ناامن جهان شهرهای امن و ناامن جهان برای زندگی و کسب‌وکار معرفی شدند. یک مقام مسئول به مهر خبر داد ساخت ۱۳۰ هزار مسکن با ابزار صندوق زمین و ساختمان از سال آیندهمعاون سرمایه گذاری و جلب مشارکت های سازمان ملی زمین و مسکن از آغاز روند آماده سازی و اجرای عملیات احداث ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار واحد مسکونی از محل صندوق های زمین و ساختمان در سال آینده خبر داد.چشم ساکنان به جمال پردیس روشن می‌شود؟احدهای مسکونی و پروژه‌های زیربنایی این شهر جدید روال مناسبی پیدا کرده و مسؤولان وعده داده‌اند تمامی واحدهای مسکونی بجز آنها که دچار مشکلات حقوقی هستند را تا پایان سال ۱۳۹۸ تحویل دهند.احتمال صفر شدن تعرفه تجاری ایران و سوریهسرپرست هیات تجاری سوریه با بیان این‌که ایران باید بیش‌ترین سهم را در بازسازی سوریه داشته باشد، اجرای ۱۸ تفاهم‌نامه همکاری‌های تجاری میان ایران و سوریه را خواستار شد.مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای نشود/ دستگاه‌های نظارتی و قضایی وارد شوندیک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تلاطمات بازار مسکن با نظارت دستگاه‌های ذیربط فروکش شود.مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) منصوب شدوزیر راه و شهرسازی طی حکمی، علی رستمی را به سمت مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) منصوب کرد.مهر گزارش می‌دهد؛ لغو اعتبار معاملات قولنامه‌ای؛ پیش‌نیاز مقابله با زمین‌خواریدر پی ارسال نامه‌ای از سوی وزیر راه به دادستان کل مبنی بر لزوم جلوگیری از تصرف اراضی ملی، حقوقدانان معتقدند تا وقتی معاملات غیررسمی اعتبار دارد، صحبت از پیشگیری از زمین‌خواری بی‌معناست.افت اشتغالزایی در آمریکاانتشار خبر اشتغال زایی ضعیف فوریه آمریکا، نگرانی بازارهای مالی از کاهش رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را افزایش داده است.شش اقدام اورژانسی برای کنترل قیمت مسکن ابهام‌زدایی از چشم‌انداز اقتصادی،صنعتی‌سازی، ارائه زمین ارزان قیمت، مشوق‌های مالیاتی، تسهیلات با نرخ سود پایین به سازندگان و ممانعت بانک‌ها از خرید و فروش ملک ممکن است بازار مسکن را به ثبات برساند.پیشنهاد رییس سازمان محیط زیست به وزیر راهرئیس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرد که غرفه‌هایی برای ارائه و فروش محصولات سازگار با محیط زیست، در فرودگاه‌ها و پایانه‌های قطار و اتوبوس‌های بین شهری اختصاص یابد.بازار سنگ ساختمانی ایران در مخاطره حضور دلالان عراقی دبیرکل انجمن ملی سنگ ایران گفت: شرایط رکود بازار داخل و فشار تحریم ها موجب شده که دلالان سنگ ساختمانی عراق با بهره گیری از این شرایط، هر مترمربع سنگ فرآوری شده را با قیمت کمتر از 10 دلار خریداری کنند رئیس قوه قضائیه: آینده ایران در گرو اجرای عدالت استحجت الاسلام والمسلمین رئیسی در اولین پیام خود بعد از انتصاب به سمت ریاست قوه قضائیه، شرط تداوم انقلاب را در گرو مبارزه با فساد دانست. رئیس بنیاد مسکن خبر داد: ورود بنیاد مسکن به حوزه احیای بافت‌های فرسوده شهریرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از آمادگی این نهاد برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به ویژه در شهر مشهد خبر داد.زمین‌خواران در تعطیلات فعال هستند؛ نامه وزیر راه به دادستان برای مقابله با زمین‌خواری در ایام نوروزوزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به دادستانی کل کشور و دبیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع‌طبیعی، خواستار صدور دستور اقدامات پیشگیرانه نسبت به تصرف اراضی دولتی در نوروز شد.
كليه حقوق اين سايت مربوط به بازار مصالح و مسكن محارم می‌باشد.  Copyright © 2020 B3m Co. All rights reserved.