سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷

سنگ محک انتخاب شهردار

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد

دنیای اقتصاد : اعضای شورای شهر تهران امروز از بین ۵ نامزد شهرداری، به دو نفر برای ورود به مرحله نهایی انتخاب، رای می‌دهند. نامزدها طی دو روز اخیر برنامه‌های خود را برای اداره پایتخت، در صحن شورا ارائه کردند؛ اما به رغم تشابه حداکثری بین «نگاه» نامزدها به مشکلات کهنه شهر و همچنین نزدیکی «وعده‌ها» به هم، اغلب برنامه‌ها حاوی یک نقطه مبهم است که شورا در صورت شناسایی آن، می‌تواند به‌دور از جهت‌گیری سیاسی، فرد اصلح را انتخاب کند. «سنگ محک» انتخاب شهردار تهران در ۹ پرسش کلیدی از کاندیداها خلاصه می‌شود.

 

ماراتن دو روزه ارائه برنامه نامزدهای شهرداری تهران پایان یافت. با انصراف رسمی دو نامزد مرحله مقدماتی انتخاب شهردار هفدهم، طی دو روز گذشته پنج کاندیدای معرفی شده از سوی اعضای شورای شهر تهران برنامه‌های پیشنهادی خود را برای اداره پایتخت تا پایان دوره پنجم مدیریت شهری ارائه کردند. امروز نیز ۲۱ عضو پارلمان محلی پایتخت بنا دارند از میان پنج کاندیدا (پیروز حناچی، حجت‌الله میرزایی، محمدعلی افشانی، سید محمود حسینی و سمیع‌الله حسینی مکارم) دو نفر را به‌عنوان نامزد دوره نیمه نهایی انتخاب شهردار جدید پایتخت برگزینند. بررسی جزئیات و محورهای مختلف برنامه‌های پنج نامزدی که به تشریح ایده‌های مکتوب خود برای اداره شهر تهران در چند سال آتی پرداختند نشان می‌دهد تمامی برنامه‌ها دارای یک وجه اشتراک مهم در شناخت مسائل و چالش‌های فعلی شهر تهران است. نامزد‌های شهرداری تهران بخش مهمی از برنامه‌های تدوین شده خود برای اداره شهر تهران را به بررسی و تشریح چالش‌های کنونی پایتخت مبتنی بر چند محور اصلی شامل آلودگی هوا، ترافیک و حمل و نقل عمومی، بی‌قاعدگی در ساخت‌وساز و شهرفروشی و شناخت و مطالبه انتظارات شهروندان تهرانی اختصاص دادند. اگرچه ظاهر برنامه‌های ارائه شده از سوی این نامزدها یک برنامه عملیاتی و مناسب برای تغییر وضعیت شهر و افزایش کیفیت زندگی در تهران دارد، اما بررسی جزئی‌تر کارشناسان از محتوای این برنامه‌ها جنبه دیگری از این برنامه‌ها را نیز نشان می‌دهد. طوری که به نظر می‌رسد عمده این برنامه‌ها یک نقطه تاریک در ارائه راهکار‌ها و راه‌حل‌های چالش‌های موجود شهر منطبق بر یک برنامه کیفی و زمان‌بندی شده در دوره پیش‌رو(۳ سال از دوره مدیریت شهری کنونی باقی مانده است) دارند. هرچند برخی نامزدها در زمان ارائه برنامه‌ها و در پاسخ به اعضای شورای شهر عنوان کردند تغییر وضعیت در برخی از چالش‌های کنونی شهر تهران در یک بازه زمانی بلندمدت ممکن خواهد شد، اما انتظار طیف مختلفی از کارشناسان، استادان دانشگاهی و شهروندان تهرانی از مدیریت شهری فعلی حل مشکلات انباشته شده طی سال‌های گذشته در یک بازه زمانی مشخص است. با نگاهی به وجود این نقطه تاریک در برنامه نامزدهای شهرداری تهران، اعضای شورای شهر تهران به‌عنوان نمایندگان رسمی شهروندان پایتخت امروز در مرحله نیمه‌نهایی و روز ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری برای انتخاب شهردار برتر دو مسیر پیش‌رو دارند. مسیر نخست چشم‌پوشی از توجه به شاخص‌ها و معیارهای کارشناسی و مصلحت عمومی شهر تهران و انتخاب گزینه نهایی شهرداری بر مبنای منافع و مصلحت‌های حزبی و سیاسی است.

اما اگر اعضای شورای شهر که با اعتماد اکثریت شهروندان تهرانی حق انتخاب شهردار را دارا شدند مسیر نخست را کنار بگذارند و بخواهند به رای شهروندان پاسخ مثبت و مناسب دهند مسیر دیگری پیش روی آنها بازخواهد شد و می‌توانند با توجه به ۹ سنگ محک مشخص، تراز انتخاب شهردار را تعیین کنند. نخستین سنگ محکی که اعضای شورای شهر تهران می‌توانند در قالب برگزاری جلسات تک‌نفره طی روز جاری با نامزدهای شهرداری به آن اتکا کنند، پرسش از تمامی نامزدها برای ارائه راهکار کمی چالش‌های برشمرده از سوی آنها است، به این معنی که اعضای شورای شهر می‌توانند از ظاهر وعده‌ها و اهداف برنامه‌های ارائه شده فراتر روند و از نامزدها بخواهند که به‌طور مشخص بنا دارند هر یک از چالش‌های شهر را در چه قالب زمانی و با چه کیفیتی حل کنند. به‌عنوان مثال هر یک از نامزدها چه طرحی و در چه بازه زمانی برای حل ترافیک و آلودگی هوای پایتخت دارند. دومین سنگ‌محک نامزدهای شهرداری تهران، گذشته از سابقه سیاسی آنها، رزومه کاری کارشناسی و تخصصی آنها در سال‌های گذشته است. اعضای شورای شهر می‌توانند به‌طور مشخص این بررسی را داشته باشند که نامزدهای شهرداری تهران در سال‌های گذشته در چه زمینه‌های مرتبط با حوزه شهری و مدیریتی موفق بوده‌اند.

از دیگر سو اعضای شورای شهر می‌توانند برای آن دسته از نامزدهایی که در دوره‌های گذشته پست مدیریتی در مجموعه شهرداری داشته‌اند سنگ محک سومی قرار دهند. به این شکل که آیا این افراد در حوزه مسوولیتی خود توانسته‌اند به مطالبات شهروندان و ماموریت‌های محول شده به آنها موفق باشند یا خیر. بخش چهارم سنگ محک نامزدهای شهرداری، بررسی میزان جسارت آنها در ایجاد تغییر و تحول و برهم زدن ساختارهای سنتی و خلق نوآوری در شیوه‌های مدیریتی است.

علاوه بر این چهار سنگ محک، حسین ایمانی جاجرمی جامعه‌شناس و کارشناس حوزه شهری نیز معتقد است اعضای شورای شهر تهران باید پنج پرسش اساسی و ضروری از نامزدهای شهرداری تهران داشته باشند تا بتوانند تراز شهردار جدید را تعیین کنند. از دیدگاه او سنگ محک پنجم، میزان آشنایی نامزد با حوزه کاری شهرداری تهران است. چراکه ساختار شهرداری تهران همچون ماشین پیچیده‌ای است که نیاز است هدایت و رهبری آن بر عهده فردی کاربلد گذاشته است. بنابراین جای این سوال باقی است که کدام یک از نامزدها آشنایی با حوزه مدیریتی در ساختار شهرداری را دارند؟ سنگ محک ششم میزان آشنایی نامزدها با قوانین شهری و شهرسازی پایتخت است. علاوه بر این سنگ محک دیگر برای انتخاب شهردار هفدهم، میزان آشنایی و تسلط به مقررات مالی و بودجه‌ای شهر تهران است. به گفته جاجرمی از آنجا که یکی از مهم‌ترین بن‌بست‌های شهر تهران، مشکلات مالی و حجم انبوه بدهی‌ شهرداری به بانک‌ها و پیمانکاران است نیاز است که شهردار پایتخت به این موضوع تسلط کافی داشته باشد.

از سوی دیگر جاجرمی معتقد است اعضای شورای شهر باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که نامزد شهرداری تهران تا چه اندازه با طرح جامع و تفصیلی، طرح منطقه‌ای استان تهران و طرح آمایش سرزمین آشنا است و نسبت به آنها اطلاع دارد و نهایتا آنکه بخش نهم سنگ محک برای انتخاب شهردار تهران، شناسایی و پرسش از نامزد شهرداری در حوزه انتخاب کابینه شهرداری تهران است. این جامعه‌شناس معتقد است ازآنجاکه ممکن است شهردار هفدهم در همه زمینه‌های مدیریت شهری توانایی نداشته باشد نیاز است تا یک تیم اجرایی قوی در کنار خود برای پیشبرد امور داشته باشد. این کارشناس شهری با تاکید آنکه طی سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی برای اداره شهر تهران شده است، اما تاکنون خروجی مناسبی از این هزینه‌کردها برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان حاصل نشده است، اظهار کرد: نشانه نبود خروجی مناسب در این زمینه، عدم رضایتمندی شهروندان از شاخص‌های کیفیت زندگی در پایتخت است. او در عین حال به اعضای شورای شهر تهران توصیه می‌کند در صورتی که به فعالیت برنامه‌ای و عقلانی بی‌توجهی نشان دهند، هزینه‌های زیادی به شهر و شهروندان تحمیل خواهد شد.

انتخاب شهرداری با برنامه «شهر خلاق»؟

روز گذشته در جریان ادامه ارائه برنامه‌های نامزدهای شهرداری تهران، ابتدا سید محمود حسینی و در پایان پیروز حناچی به تشریح برنامه‌های پیشنهادی خود برای اداره شهر تهران پرداختند. پیروز حناچی معاون کنونی فنی و عمرانی شهرداری تهران در زمان ارائه برنامه خود، با اشاره به چالش‌ها و مشکلات کنونی شهر تهران گفت: بیش از همیشه نیازمند ارتقای کیفیت شهری، هوشمندسازی، به‌کارگیری روش‌های نوین اقتصاد در تامین درآمدهای پایدار، تقویت زیرساخت‌های شهر با سطح جهانی، تقویت پایه‌های اقتصاددانش بنیان، بهبود محیط کسب‌و‌کار شهری با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، حذف زایش فساد، اجرای برنامه‌ریزی برای هویت، توجه به زیست‌پذیری و ارتقای فرهنگ و هویت شهری مبتنی بر ظرفیت‌هایی که در تهران وجود دارد، هستیم. او با اشاره به نتایج یک نظرسنجی انجام شده از شهروندان تهرانی درباره چالش‌های اصلی شهر تهران اظهار کرد: از دیدگاه شهروندانی تهران پنج چالش اولیه شهر تهران شامل بیکاری، فقر و نبود امکانات،مشکلات شهری، مشکلات اقتصادی و مشکلات زیست‌محیطی است. او معضلی را که پایتخت با آن مواجه است، کشوری خواند و گفت: اگر با ظرفیت ۲۱ نماینده شورای شهر و ۳۰ نماینده مجلس به موضوعات و مسائل شهرداری تهران ورود پیدا کنیم، معضلات پایتخت کاهش می‌یابد. اگر در تهران و کلان‌شهرها این مشکل حل شود، برای تمام کشور نیز این موضوعات حل خواهد شد.

حناچی با بیان اینکه ساخت و ساز بی‌رویه باید به شکل لایحه‌ای به مجلس ارجاع و پیگیری شود، عنوان کرد: آخرین بند زیربنایی سال ۸۴ در کمیسیون کلان‌شهرها متن لایحه‌ای مشخص شده بود و اگر به مشکلات اقتصادی نرسیده بودیم، این لایحه به اجرا در می‌آمد. نامزد تصدی شهرداری تهران گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم سنگینی برنامه را بر همه شهرها حس خواهیم کرد. اگر انضباطی در بدنه نباشد و بدنه بدون توجه بزرگ شده باشد، باید آن را چابک کنیم. او با تاکید بر اینکه نقش عوارض ارزش افزوده چیزی حدود ۱۹ درصد منابع فعلی را به خود اختصاص می‌دهد، تصریح کرد: علاوه بر مالیات محلی و ملی سهم بهای خدمات شهری را باید افزایش دهیم. حناچی با بیان اینکه در نظر سنجی‌ها ۵۷ درصد شهروندان از شهرداری تهران رضایت کمی داشته‌اند، گفت: گرچه ممکن است این آمار با واقعیت تفاوت داشته باشد، اما باتوجه به رضایت متوسط ۲۴ درصدی و رضایت زیاد ۱۹ درصدی، شهرداری هوشمند باید به اصلاح این ۵۷ درصد نارضایتی توجه ویژه داشته باشد. نامزد شهرداری تهران با اشاره به راهبردهای معطوف به مشکلات شهری، آن را نقش و جایگاه شهر تهران در مناسبات ملی و منطقه ای، محیط زیست، حمل و نقل و ترافیک و اجتماعی و فرهنگی، مالی و درآمدی عنوان کرد.

او با تاکید بر اینکه ۷۷ درصد مردم تهران به اینترنت موبایل دسترسی دارند، اظهار کرد: این یک فرصت است، در حالی که شرکت اسنپ یکی از این خدمات است و نقشه‌های خود را از یک شرکت آلمانی تهیه می‌کند که پایه اصلی آن از شهرداری تهران گرفته شده است. این موضوع نشان می‌دهد که در این حوزه کاری در شهرداری صورت نگرفته است. بسیاری از منابع در تهران مهیا است و برای اینکه امکان بالفعل شدن از این منابع بالقوه فراهم شود، نیازمند استفاده از طبقه فعال در این حوزه هستیم. به گفته حناچی، ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک شهر در همین راستا پیگیری شد تا به کوچک‌سازی شهرداری کمک کند؛ اما تنها نتیجه آن، افزایش ۱۰ هزار نفری نیرو در شهرداری بود. بنابراین شاهد عدم توفیق در ایجاد پایگاه‌های یکپارچه هستیم.

به گفته وی، راه‌اندازی رصدخانه تهران به‌صورت شفاف وضعیت توسعه کالبدی شهر را مهیا نکرده است و شواهدی نیز مبنی بر دستکاری اطلاعات در دوره‌های گذشته وجود دارد که قابل تامل است. او با تاکید بر لزوم ایجاد هزاران پارک علم و فناوری در تهران خاطر‌نشان‌کرد: گرچه ایجاد این بوستان‌ها در حیطه مسوولیت شهرداری تهران نیست، اما باتوجه به ظرفیت شهرداری در حوزه نیروی انسانی، دانش و زیرساخت‌ها باید اراده ایجاد این پارک‌ها وجود داشته باشد. نامزد تصدی شهرداری تهران در ادامه رقابتحزبی و سیاسی را یک اصل دانست و گفت: قدم اول در این راستا انتخابات محلی است، اما اگر باعث افزایش کیفیت زندگی مردم نشود مسیر را به بیراهه رفته‌ایم. حناچی با بیان اینکه برنامه عملیاتی منطبق با اسناد بالادستی تنظیم شده است، گفت: مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌رو، توسعه زیرساخت‌های سبز بالاخص محور خیابان ولیعصر است و تلاش می‌کنیم آن را به سبک جهانی تبدیل و از آن تولید ثروت کنیم. او توضیح داد: این خیابان در دنیا منحصر به فرد است و بیش از ۵ خیابان مانند آن را در دنیا نداریم که باید با بازنگری و هوشمندسازی طرح تفصیلی، قطار برقی سبک یا ال آر تی را در محدوده ولیعصر به جای بی آر تی در وسط خیابان تعریف کنیم. این طرح قابلیت اجرایی شدن در خیابان‌های انقلاب، جمهوری و اکباتان تا ترمینال غرب را نیز با جمع آوری بی آر تی و تبدیل آن به ال آر تی دارد. حناچی در پایان یکی دیگر از پروژه‌های مدنظر خود را پروژه بین‌المللی مرکز «همایش و رسانه تهران» عنوان کرد و گفت: این پروژه با انتقال نمایشگاه‌ها به شهر آفتاب فراهم می‌شود. همچنین توسعه قلمرو عمومی در شهر با احیای مکان رویدادهای تهران باید به‌صورت جدی پیگیری شود.

 
 
فهرست اخبار
آرشيو اسفند ماه سال 1397آرشيو دی ماه سال 1397آرشيو مهر ماه سال 1397آرشيو خرداد ماه سال 1397آرشيو ارديبهشت ماه سال 1397آرشيو فروردين ماه سال 1397آرشيو اسفند ماه سال 1396آرشيو مرداد ماه سال 1396آرشيو خرداد ماه سال 1396آرشيو فروردين ماه سال 1396آرشيو دی ماه سال 1395آرشيو آذر ماه سال 1395آرشيو آبان ماه سال 1395آرشيو مرداد ماه سال 1395آرشيو تير ماه سال 1395آرشيو خرداد ماه سال 1395آرشيو ارديبهشت ماه سال 1395آرشيو بهمن ماه سال 1394آرشيو مهر ماه سال 1394آرشيو شهريور ماه سال 1394آرشيو مرداد ماه سال 1394آرشيو تير ماه سال 1394آرشيو خرداد ماه سال 1394آرشيو ارديبهشت ماه سال 1394آرشيو فروردين ماه سال 1394آرشيو اسفند ماه سال 1393آرشيو بهمن ماه سال 1393آرشيو دی ماه سال 1393آرشيو آذر ماه سال 1393آرشيو آبان ماه سال 1393آرشيو تير ماه سال 1393آرشيو ارديبهشت ماه سال 1393آرشيو فروردين ماه سال 1393آرشيو اسفند ماه سال 1392آرشيو بهمن ماه سال 1392آرشيو آبان ماه سال 1392آرشيو مهر ماه سال 1392آرشيو شهريور ماه سال 1392آرشيو مرداد ماه سال 1392آرشيو تير ماه سال 1392آرشيو خرداد ماه سال 1392
پارکت HDF آلمان Dynamic Clic
صنايع چوب آزيدهاك
 
همزن
كناف ايران
 
دستگاه برش قرقره‌ای کناف
كناف ايران
 
میز مدیریت L دانمارکی نیم چرم
سپيدار_تجهيزات كتابخانه اصفهان
 
موزاییک حیاطی 2/114
موزائيك زنوز
بيمه ايران نمايندگی محارم
هزینه ساخت هر متر مسکن ۳ تا ۵ میلیون توماننیاز واقعی کشور چند واحد مسکونی است؟‌بخشنامه افزایش وام ساخت به بانک مسکن ابلاغ شدوزیر راه و شهرسازی از ابلاغ بخشنامه افزایش تسهیلات ساخت مسکن به بانک مسکن از سوی بانک مرکزی خبر داد.بررسی بازار مسکن در ماه پایانی سالسراب سونامی مسکن؛ تلقین فروشندگانعبور از «بخشنامه رنگ» در تهران؟ دنیای اقتصاد : یک هفته پس از ابلاغ بخشنامه «رنگ درمانی پایتخت» از سوی شهردار تهران برای تغییر چهره بصری شهر، مشاهده‌های میدانی از عملکرد خلاف جهت دستورالعمل جدید در برخی از مناطق ۲۲گانه خبر می‌دهد.مصالح ساختمانی ارزان کجاست؟دنیای اقتصاد : متولی بخش مسکن طی سه ماه گذشته از اقدام برای تولید و عرضه مناسب مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد از طریق اختصاص امتیازات ویژه به سازندگان و تولید‌کنندگان حوزه ساخت‌وساز خبر می‌دهد. شهرهای امن و ناامن جهان شهرهای امن و ناامن جهان برای زندگی و کسب‌وکار معرفی شدند. یک مقام مسئول به مهر خبر داد ساخت ۱۳۰ هزار مسکن با ابزار صندوق زمین و ساختمان از سال آیندهمعاون سرمایه گذاری و جلب مشارکت های سازمان ملی زمین و مسکن از آغاز روند آماده سازی و اجرای عملیات احداث ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار واحد مسکونی از محل صندوق های زمین و ساختمان در سال آینده خبر داد.چشم ساکنان به جمال پردیس روشن می‌شود؟احدهای مسکونی و پروژه‌های زیربنایی این شهر جدید روال مناسبی پیدا کرده و مسؤولان وعده داده‌اند تمامی واحدهای مسکونی بجز آنها که دچار مشکلات حقوقی هستند را تا پایان سال ۱۳۹۸ تحویل دهند.احتمال صفر شدن تعرفه تجاری ایران و سوریهسرپرست هیات تجاری سوریه با بیان این‌که ایران باید بیش‌ترین سهم را در بازسازی سوریه داشته باشد، اجرای ۱۸ تفاهم‌نامه همکاری‌های تجاری میان ایران و سوریه را خواستار شد.مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای نشود/ دستگاه‌های نظارتی و قضایی وارد شوندیک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تلاطمات بازار مسکن با نظارت دستگاه‌های ذیربط فروکش شود.مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) منصوب شدوزیر راه و شهرسازی طی حکمی، علی رستمی را به سمت مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) منصوب کرد.مهر گزارش می‌دهد؛ لغو اعتبار معاملات قولنامه‌ای؛ پیش‌نیاز مقابله با زمین‌خواریدر پی ارسال نامه‌ای از سوی وزیر راه به دادستان کل مبنی بر لزوم جلوگیری از تصرف اراضی ملی، حقوقدانان معتقدند تا وقتی معاملات غیررسمی اعتبار دارد، صحبت از پیشگیری از زمین‌خواری بی‌معناست.افت اشتغالزایی در آمریکاانتشار خبر اشتغال زایی ضعیف فوریه آمریکا، نگرانی بازارهای مالی از کاهش رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را افزایش داده است.شش اقدام اورژانسی برای کنترل قیمت مسکن ابهام‌زدایی از چشم‌انداز اقتصادی،صنعتی‌سازی، ارائه زمین ارزان قیمت، مشوق‌های مالیاتی، تسهیلات با نرخ سود پایین به سازندگان و ممانعت بانک‌ها از خرید و فروش ملک ممکن است بازار مسکن را به ثبات برساند.پیشنهاد رییس سازمان محیط زیست به وزیر راهرئیس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرد که غرفه‌هایی برای ارائه و فروش محصولات سازگار با محیط زیست، در فرودگاه‌ها و پایانه‌های قطار و اتوبوس‌های بین شهری اختصاص یابد.بازار سنگ ساختمانی ایران در مخاطره حضور دلالان عراقی دبیرکل انجمن ملی سنگ ایران گفت: شرایط رکود بازار داخل و فشار تحریم ها موجب شده که دلالان سنگ ساختمانی عراق با بهره گیری از این شرایط، هر مترمربع سنگ فرآوری شده را با قیمت کمتر از 10 دلار خریداری کنند رئیس قوه قضائیه: آینده ایران در گرو اجرای عدالت استحجت الاسلام والمسلمین رئیسی در اولین پیام خود بعد از انتصاب به سمت ریاست قوه قضائیه، شرط تداوم انقلاب را در گرو مبارزه با فساد دانست. رئیس بنیاد مسکن خبر داد: ورود بنیاد مسکن به حوزه احیای بافت‌های فرسوده شهریرئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از آمادگی این نهاد برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به ویژه در شهر مشهد خبر داد.زمین‌خواران در تعطیلات فعال هستند؛ نامه وزیر راه به دادستان برای مقابله با زمین‌خواری در ایام نوروزوزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به دادستانی کل کشور و دبیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع‌طبیعی، خواستار صدور دستور اقدامات پیشگیرانه نسبت به تصرف اراضی دولتی در نوروز شد.
كليه حقوق اين سايت مربوط به بازار مصالح و مسكن محارم می‌باشد.  Copyright © 2021 B3m Co. All rights reserved.